• Opis produktu
  • Komentarze
  • Produkty powiązane
  • Drukuj opis

Cena: 389,00 PLN

netto: 316,26 PLN

Dostępność
Wysyłamy natychmiast
Wysyłka już od: 0,00 PLN (przedpłata), 0,00 PLN (pobranie)
Producent: Certen
OPIS PRODUKTU:
 

Alkomat Certen Personal

 

Alkomat Certen Personal to zaawansowany technologicznie alkomat wyposażony w wysokiej jakości sensor elektrochemiczny oraz czujnik ciśnienia. Są to elementy wykorzystywane w alkomatach dowodowych będących na wyposażeniu policji. Dzięki temu wyniki pomiaru są dużo bardziej wiarygodne niż w przypadku alkomatów półprzewodnikowych oraz niższej klasy urządzeń elektrochemicznych (nie posiadających czujnika ciśnienia).

 

UWAGA!Podczas badania trzeźwości sensor alkomatu poddawany jest reakcjom chemicznym, które wraz ze wzrostem liczby pomiarów i upływającym czasem stopniowo obniżają jego czułość. Dlatego urządzenie przynajmniej raz w roku należy poddawać procesowi kalibracji w autoryzowanym serwisie Certen.

 

 


 

Jaki alkomat wybrać?

Alkomaty można podzielić na klasy produktowe. Najwyższą jest klasa A, wymuszająca zastosowanie sensora elektrochemicznego oraz czujnika ciśnienia. Elementy te wykorzystywane są również w alkomatach policyjnych. Z uwagi na poważne konsekwencje mogące wynikać z błędów we wskazaniach alkomatu odradza się używanie urządzeń niższych klas, których wskazania mogą bardzo dobiegać od faktycznego stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu.

 


 

 

Dlaczego należy poczekać z testem co najmniej 20 minut po spożyciu alkoholu?

Zaraz po spożyciu alkoholu jego stężenie w wydychanym powietrzu jest bardzo wysokie. Dlatego należy odczekać co najmniej 20 minut, aby organizm przyswoił spożyty alkohol. Zbyt wczesne wykonanie testu może także uszkodzić sensor lub przyspieszyć jego zużywanie się.

 

 

Dlaczego nie należy palić przed pomiarem?

Na prawidłowy pomiar wpływa wiele czynników, jednym z nich jest dym papierosowy. W przypadku alkomatów Certen ma on marginalne znaczenie, jednakże zalecamy odczekać co najmniej 5 minut od ostatniego wypalonego papierosa przed wykonaniem pomiaru, aby nie ryzykować uszkodzenia czujnika w alkomacie.

 

 

Co to jest kalibracja i do czego służy?

Czujnik każdego alkomatu elektrochemicznego podczas badania poddawany jest reakcjom chemicznym, które z wraz ze wzrostem liczby pomiarów i upływającym czasem stopniowo obniżają czułość sensora. Jest to naturalny proces, któremu ulegają również czujniki stosowane w dowodowych alkomatach policyjnych. Dowiedz się więcej.

 

 

Jak działa alkotest?

Tuba testera zawiera reagent w postaci żółtych kryształków, które zabarwiają się na zielono, jeśli badana osoba spożyła wcześniej alkohol. W przypadku, gdy osiągnięty zostanie limit 0,2 promila w wydychanym powietrzu, zielone zabarwienie dojdzie do czerwonej kreski lub ją przekroczy.

 



 

 

Dlaczego powinno się wybrać alkotest, w którym powietrze wdmuchiwane jest do testera z woreczka, a nie bezpośrednio z płuc?

W przypadku alkotestów, których użycie wymaga bezpośredniego przyłożenia tuby testera do ust, istnieje ryzyko, że powietrze może cofnąć się podczas nadmuchiwania balonika. W ten sposób toksyczne kryształki mogą dostać się do płuc. Alkotest Certen został zaprojektowany z dbałością o bezpieczeństwo i zdrowie użytkownika, dlatego nadmuchiwany jest sam balon, a tuba nigdy nie ma styczności z ustami.

 


Jakie limity alkoholu obowiązują w krajach europejskich?

 

 

 

Co to jest alkomat przesiewowy?

Jest to alkomat, który pozwala wykonać w krótkim czasie dużą liczbę pomiarów. Wykorzystywany jest w firmach, instytucjach i urzędach, które stają przed koniecznością sprawnego zbadania dużej liczby osób (np. pracowników).

 

 

Co to jest test pasywny i kiedy się go stosuje?

Test pasywny jest metodą sprawdzenia trzeźwości u osoby, nie mogącej wdmuchnąć wystarczającej ilości powietrza do alkomatu (np. po wypadku).

 

 

Kompendium

Aby alkomat poprawnie wskazywał stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu należy przestrzegać kilku podstawowych zasad.

 

 

 

Informacje techniczne

 

 

Typy sensorów alkoholu:

Sensor półprzewodnikowy – czujnik alkoholu niskiej klasy. Jego pomiary są bardzo niestabilne i zależą od wielu czynników (spożywane wcześniej pokarmy, wypalone papierosy). Ponadto czujniki tego typu muszą być rozgrzewane do wysokich temperatur, co wymaga dużo energii. Dlatego w przypadku, gdy baterie są na wyczerpaniu, sensor nie zostaje odpowiednio rozgrzany, co skutkuje błędnym pomiarem. Pomiary wskazywane przez tego typu czujnik nie powinny być nigdy brane pod uwagę przy decyzji, czy możemy prowadzić samochód lub inny pojazd.

Sensor elektrochemiczny – czujnik alkoholu wysokiej klasy, stosowany m. in. w alkomatach Certen. Jego pomiary są stabilne i znacznie mniej zależne od czynników zewnętrznych. Ponadto wskazywany wynik pomiaru jest niezależny od stanu baterii. Sensory tego typu są wykorzystywane w alkomatach dowodowych będących na wyposażeniu policji.

Sensor spektrofotometryczny – jest to najdokładniejszy czujnik, jednakże przez swoje bardzo duże wymiary i wysokie koszty stosowany jest tylko w urządzeniach stacjonarnych.

Drugim ważnym czynnikiem przy wyborze alkomatu jest sensor przepływu powietrza. Aby pomiar był dokładny, urządzenie musi posiadać informację, z jaką siłą powietrze wdmuchiwane jest do sensora mierzącego stężenie alkoholu.

 

 

Typy czujników przepływu powietrza:

Termistor – rezystor reagujący na ciepło. Czujnik jest podgrzewany do wysokiej temperatury. Następnie zależnie od siły z jaką użytkownik wdmuchuje powietrze do alkomatu, temperatura termistora obniża się.

Mikrofon elektretowy – zależnie od siły wdmuchiwania powietrza, membrana wbudowana w mikrofon drga z odpowiednią siłą.

Sensor ciśnienia – zależnie od siły wdmuchiwania powietrza, zmienia się ciśnienie wskazywane przez sensor. Sensor tego typu jest wykorzystywany w alkomatach Certen jako najbardziej wiarygodny sposób pomiaru.

 

 

PREZENTACJA VIDEO:

 

 

 

DANE TECHNICZNE:

  • Typ sensora: Wysokiej jakości sensor elektrochemiczny
  • Zakres pomiarowy: 0.000 – 4.000 ‰
  • Dokładność pomiarów:
    • <0.8 ‰ ±0.02 ‰
    • 0.8– 2 ‰ ±0.03 ‰
    • 2– 4 ‰ ±0.1 ‰
  • Wymiary (dł. x szer. X wys.): 122 mm x 67 mm x 31 mm
  • Waga (bez baterii): 120 g
  • Warunki pracy: Temperatura: 0 – 50oC
  • Wilgotność: 10 – 90%
  • Wyświetlacz: Podświetlany, przekątna 1,2”
  • Jednostka pomiarowa: ‰ BAC (opcjonalnie: mg/100mL, mg/L, g/L, % BAC)
  • Czas oczekiwania na gotowość urządzenia: 10 sekund
  • Czas oczekiwania na pomiar: 3 sekundy
  • Zapamiętanie poprzednich pomiarów

 

ZESTAW ZAWIERA:

  • Alkomat Certen Personal
  • 5 ustników
  • Alkaliczne baterie Duracell
  • Etui

 

GWARANCJA:

  • Okres gwarancji –12 miesięcy, przedłużana automatycznie do 24 miesięcy po wykonaniu kalibracji w autoryzowanym serwisie Certen
  • Produkt pochodzi z oficjalnej polskiej dystrybucji

 

Ten produkt nie posiada jeszcze komentarzy

Dodaj nowy komentarz

Ten produkt nie posiada produktów powiązanych