Ryby, ryby, ryby...
 
Ryby są najstarszymi kręgowcami świata a zarazem najliczniejszymi. Obecnie stanowią ponad połowę współcześnie żyjących kręgowców. Na świecie jest znanych około 30 tysięcy gatunków. W samej Polsce występuje około 120 gatunków. Wszystkie są niezwykle zróżnicowane pod względem budowy zewnętrznej jak i wewnętrznej, ubarwienia oraz przystosowania do warunków otaczającego środowiska.

W polskich wodach możemy rozróżnić kilkanaście najpopularniejszych gatunków znacznie się od siebie różniących, zarówno sposobem żerowania, rozmnażania i środowiska wodnego, które preferują. Zasadniczo gatunki te dzielimy na dwa rodzaje: ryby drapieżne oraz tzw. ryby białe.
 
 
 
Ryby drapieżne​:
 
 
ryby drapieżne

 

Ryby drapieżne cieszą się największym powodzeniem u wędkarzy i to właśnie one są łowione najczęściej. Drapieżniki żywią się zazwyczaj większymi żywymi organizmami dlatego też w przypadku łowienia ryb drapieżnych warto zabrać ze sobą przynęty, które doskonale imitują ruchy małych ryb, takie jak: rippery, twistery i woblery.
Do najpopularniejszych przedstawicieli ryb drapieżnych zaliczamy m.in.: szczupaki, sandacze, okonie, sumy, bolenie, klenie.

Zobacz szczegółowe opisy ryb drapieżnych:

szczupak >
sandacz >
okoń >
sum >
boleń >
kleń >
dorsz >
lipień >
pstrąg >
węgorz >
troć >
łosoś >
wzdręga >
brzana >
jaź >

 
Ryby białe:
 
 
ryby białe

 
Ryby spokojnego żeru, tzw. ryby białe to ryby, których nazwa odnosi się nie do ich koloru, a do rodzaju żerowania. Jak sama nazwa wskazuje pokarmem niedrapieżnych ryb spokojnego żeru są przeważnie części roślin, glony i małe zwierzęta bezkręgowe. W tym  przypadku jako przynęta dobrze sprawdza się kukurydza, makaron lub kawałek chleba.
Do najpopularniejszych przedstawicieli ryb białych zaliczamy m.in.: karpie, leszcze, karasie, płocie, liny.

Zobacz szczegółowe opisy ryb białych:

karp >
leszcz >
karaś >
amur >
płoć >
krąp >
lin >
tołpyga >
kleń >
ukleja >
brzana >
jaź >
 
 
 
Powyższy tekst został sporządzony przez firmę GPS Data, jest jej własnością i nie jest dozwolone jego kopiowanie. W przypadku stwierdzenia naruszenia praw autorskich, sprawa zostanie skierowana do postępowania sądowego zgodnie z art. 115 par.1 i 2, oraz art. 116 par.1, Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.