Ukleja

Okres ochronny: brak
Wymiar ochronny: brak
Dobowy limit połowu: brak
Występowanie:
Ryba dość powszechnie występująca w stawach i wyrobiskach, jeziorach, zbiornikach zaporowych, rzekach średnich nizinnych i rzekach wielkich nizinnych. W dzień przebywa przy powierzchni wody, nocą schodzi głębiej.
Cechy morfologiczne:
Ukleja posiada wydłużone, ścieśnione bocznie ciało, które osiąga do 20 cm długości oraz 40 g masy ciała. Charakteryzuje się intensywnym, srebrzystym ubarwieniem delikatnych łusek, które bardzo łatwo odpadają. Oczy w stosunku do głowy dość duże. Jej grzbiet ma barwę szarawozieloną lub szarawo-niebieską i przechodzi w srebrzystobiałe boki oraz biały brzuch. Część płetw szarawa z żółtą nasadą, pozostałe jasnożółte.
Odżywianie:
Młode ukleje żywią się zooplanktonem, a dorosłe owadami, które opadają do wody, larwami owadów wodnych, czasami narybkiem innych gatunków.
Rozmnażanie:
Tarło trwa od maja do czerwca, a w tym czasie samica składa od 3 do 10 tys. jaj, które przyklejają się do wodnej roślinności lub podłoża. w okresie tarła samica zaokrągla się, a u samca występuje wysypka tarłowa.
Ochrona:
Nie jest to gatunek chroniony. Nie występuje wymiar ochronny ani limit dobowy połowu.
UWAGA!
Złowiłeś dużego ukleja? Pochwal się i wyślij nam zdjęcie na adres info@echosonda24.pl a my umieścimy je na naszej stronie! :)
Powyższy tekst został sporządzony przez firmę GPS Data, jest jej własnością i nie jest dozwolone jego kopiowanie. W przypadku stwierdzenia naruszenia praw autorskich, sprawa zostanie skierowana do postępowania sądowego zgodnie z art. 115 par.1 i 2, oraz art. 116 par.1, Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.